SKN Neurologii Dziecięcej
Szpital Pediatryczny
Pediatria, Neurologia
Dr n. med. Małgorzata Bilska
Zofia Oborska
skn.neuro.dziecieca.@gmail.com
wwwSKN Neurologii Dziecięcej przy Klinice Neurologii Dziecięcej WUM
Kierownik Kliniki: Prof. dr hab. n. med. Sergiusz Jóźwiak
Opiekun Koła: dr n. med. Małgorzata Bilska
Przewodniczący Koła: Sylwia Szymańska
Siedziba Koła Naukowego: Klinika Neurologii Dziecięcej, Szpital Pediatryczny ul. Żwirki i Wigury 63A 02-091 Warszawa
Dane kontaktowe: tel. 22 52 27336, e-mail: skn.neuro.dziecieca@gmail.com, sknnd.wum.edu.pl
Studenckie Koło Naukowe Neurologii Dziecięcej działa przy Klinice Neurologii Dziecięcej Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zadaniem Koła jest stworzenie możliwości głębszego zapoznania się z neurologią dziecięcą, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Koło ukierunkowane jest przede wszystkim na zainteresowanie studentów oraz utrwalanie i pogłębianie ich wiedzy z zakresu neurologii dziecięcej, jak również przedstawienie zagadnień związanych z zazwyczaj wielospecjalistyczną opieką nad dzieckiem z problemami neurologicznymi, również w zakresie innych specjalizacji pediatrycznych. Naszym celem jest nauczyć podstaw badania neurologicznego, stworzyć możliwości uczestnictwa w dyżurach lekarskich oraz realizacji przez studentów prac naukowych z zakresu neurologii dziecięcej. Prowadzimy prezentacje przypadków klinicznych, warsztaty i seminaria interdyscyplinarne, uczestniczymy w konferencjach.
Dbając o szerokie spojrzenie na małego pacjenta zachęcamy do uczestnictwa w naszym kole studentów 1 - 6 roku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, I i II Wydziału Lekarskiego, Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, Wydziału Nauki o Zdrowiu oraz Wydziału Farmaceutycznego. Współpracujemy także z innymi studenckimi kołami neurologii ogólnej w celu wzajemnego uzupełniania i wymiany wiedzy z zakresu neurologii.
SKN Neurologii Dziecięcej współpracuje również z Kliniką Neurologii i Epileptologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
Choć działamy od 2015 roku udało nam się przeprowadzić kilka warsztatów z:
badania neurologicznego,
podstaw EEG.
Zorganizować seminaria na temat:
badania i oceny neurologicznej dziecka,
zespołów padaczkowych,
niepadaczkowych zespołów napadowych,
drgawek gorączkowych,
nerwiakowłókniakowatości typu 1 i 2,
zespołu Sturge’a-Webera,
stwardnienia rozsianego u dzieci,
śpiączki,
podstaw badania eeg.
Wzięliśmy także udział w Konferencjach:
Pediatria Jakiej Nie Znacie,
Warszawska Akademia Pediatrii
„Padaczka – czy można jej zapobiec? O najnowszych osiągnięciach w dziedzinie epileptologii i metodach leczenia.” , „Śpiączka – jak budzić, by wybudzić.”.
Współorganizowaliśmy spotkanie z prof. Kamilem Detynieckim z Yale University Medical School, Postępowanie po rozpoznaniu napadu padaczkowego i padaczki.
Wzięliśmy udział z ramienia Koła w audycjach programu Czwartego Polskiego Radia: „Tydzień Mózgu. Czy neurony jeżdżą na rowerze?”, „Poliglotyzm - ilu języków można się nauczyć?”.
Dbamy także o rozwój naukowy:
Słowińska M., Jóźwiak S.: Postępy w leczeniu padaczki u dzieci. Klinika Pediatryczna
Słowińska M., Jóźwiak S., komentarz artykułu Little H et al. Common neurocutaneous syndromes Pediatric Annals
Jóźwiak S., Słowińska M., Janniger CK., Haberland Syndrome. Medscape Drugs & Diseases.
Ziółkowska A., Glińska K.,Szymańska S., Jóźwiak S.: Nerwiakowłókniakowatość typu 1 – choroba wymagająca wielodyscyplinarnej opieki specjalistycznej. Pediatria Polska
Nasze Koło jest dedykowane osobom zainteresowanym neurologią, neurologią dziecięcą, pediatrom oraz wszystkim tym, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę w ww kierunkach.
Zapraszamy!