Studenckie Towarzystwo Naukowe ma już 65 lat!

19 listopada z udziałem Władz Uczelni oraz osób związanych z STN świętowaliśmy 65 jubileusz naszego Towarzystwa. Odbyliśmy krótką sentymentalną podróż do wczesnych lat ruchu naukowego, a o początkach STN opowiedział jego założyciel i zarazem pierwszy prezes – prof. Jan Tatoń. Wręczyliśmy również wyróżnienia dla kół, które zwyciężyły w rankingu 2016/17. Nagrodę „Przyjaciela STN” przyznaliśmy osobom, bez których STN by nie istniał – prof. Tatoniowi oraz mgr Ewie Kondratowicz, która od lat wspiera obsługę administracyjną naszej działalności.

Wydarzeniem wieczoru był jednak wykład profesor Ady Yonath, laureatki Nagrody Nobla 2009 w dziedzinie chemii za badania nad strukturą i funkcją rybosomów. Pani profesor, z niezwykłą lekkością opowiedziała o swoich obserwacjach, ale także obszernie opisała ich zastosowanie w praktyce do tworzenia celowanych antybiotyków, które działają skuteczniej i w dużo mniejszym stopniu indukują antybiotykooporność. Wykład był dla nas zarówno inspiracją, jak i nakreśleniem przyszłości, w jakiej już niedługo będziemy leczyli pacjentów.

Link do relacji przygotowanej przez WUM: https://www.facebook.com/warszawski.uniwersytet.medyczny/posts/1757989911172675

PS. W relacjach czasopism studenckich z lat 60-tych czytamy, że zainteresowanie studentów wydarzeniami na uczelni było marne. Jak się okazuje, problem ten jest nadal aktualny. Na wykładzie prof. Yonath było w sumie ok. 40 osób, podczas gdy zwykle na swoich wykładach badaczka zbiera pełne aule. Dlaczego akurat na naszej uczelni wykład tak wybitnej osoby nie przyciąga tłumów? Zapraszamy do dyskusji!